VýborHistorieČlenská základnaRevíryKružek mládežeGalerieÚlovkyKontakty

Vodník Michal 2018

Vodník Michal na soutickém „Donaťáku“ po roce – 68 dětí

Stalo se již tradicí, že vodník Michal vítá každý rok v červnu lidský „potěr“ na rybníce „Donáťáku“ v Souticích, aby se dozvěděl, kolik dětí se věnuje rybařině, jaké dovednosti se naučily ve škole, co vědí o přírodě.

Jemu svěřená rybí obsádka přečkala ten rok celkem dobře. Sice se střídaly teploty jak na houpačce, ale on se snažil o ně pečovat i s pomocí soutických „fišmistrů“. Kapr Pepík i štika Miluška si péči pochvalovali. I oni se těšili na návštěvu dětí, protože věděli, jak bude bohatá nabídka stravy i její pestrost. Měli také zkušenosti s obezřetným ukořistěním návnady, aniž by to rybář poznal. Školení od Michala přinášelo své ovoce.

Ve středu 6. června 2018 brzy ráno se začínali k rybníku trousit první rybáři. Předseda Říha zkontroloval přípravy na očekávanou návštěvu. Za ním veze buřty Fanda Šandů s Jardou Neradem. Stav příprav přišel zkontrolovat i „revizák“ Pepa Petrů. Václav Ševeček dovezl „opékáky“ na buřty. No, všichni se snažili vytvořit co nejlepší podmínky pro děti.

A už tu byly děti z první, čtvrté a páté třídy Základní školy v Trhovém Štěpánově se svými učiteli. Jednatel soutické rybářské organizace Seidl je přivítal a vysvětlil, že akce „Ve vodě nežijí jen vodníci“ se koná pod patronací Středočeského územního svazu, který má zájem na práci s mládeží. Michal pozorně poslouchal, pokuřoval z fajfky a uznale pokyvoval hlavou.  Jednatel jim zároveň představil paní učitelku Šárku Adamcovou, jež je „duší“ a organizátorkou dovednostních soutěží. Děti byly rozděleny do skupin a v jednotlivých stanovištích poznávaly vodní rostliny, vodní živočichy, časti rybího těla, rybolovné techniky.

O přestávce si děti opekly buřty. V další části dopoledne si zachytaly ryby. Bylo chyceno několik pěkných kaprů a amur. Dopoledne uběhlo jako voda. Na závěr děti obdržely diplomy, upomínkové předměty a cukrovinky. Akce se zúčastnilo 68 dětí, které při odjezdu mávaly Michalovi na pozdrav.  „Tak za rok nashledanou!“ odpovídal vodník Michal.

Václav Seidl, MO Soutice