VýborHistorieČlenská základnaRevíryKružek mládežeGalerieÚlovkyKontakty

Úlovky lososovitých ryb na Sázavě

Po výstavbě přehradní nádrže Želivka byl postižen rybářský revír Sázava 8 (411 079), jehož součástí je i úsek Želivky od jezu v Souticích až po soutok se Sázavou.

Z přehradní nádrže je odpouštěna studená spodní voda, která má sice 7 mg/l kyslíku, ale její teplota se pohybuje od 5 do 10° C. Každý rybář ví, že metabolismus u ryb je závislý na teplotě. Nelze se proto divit některým „soutickým“ rybářům, že před započetím rybolovu vloží do řeky teploměr. Studená voda z přehrady ovlivňuje teplotu Sázavy až v Kácově. I v létě, kdy je teplota vzduchu kolem 25° C, má Želivka 10 -14° C.

Středočeský krajský úřad v Praze uznal úsek Želivky za „ekologicky postižený“ revír. MO Soutice proto na radu některý rybářů udělala pokus. Do zmíněného revíru vysadila pstruha duhového a sivena. A výsledek se dostavil. Každým rokem se úlovky lososovitých ryb zvyšují.

Iniciativně se k celé problematice postavil i předseda Odboru čistoty vody ČRS Středočeského územního svazu, ing. Straka. Na jeho popud schválil odbor ze svého rozpočtu dotaci na další zarybnění lososovitými rybami. Výsledek se dostavil v podobě zvýšených úlovků. Viz. tabulka.

 

 

 

MO ČRS Soutice děkuje Středočeskému územnímu svazu za poskytnuté násady lososovitých ryb i vstřícnost při řešení netradičních situací v rybářských revírech.

Václav Seidl, MO SouticeDSCN2090