VýborHistorieČlenská základnaRevíryKružek mládežeGalerieÚlovkyKontakty

Výlov rybníka „Nový“ – 6.10.2018

Výlov rybníka „Nový“ v KÚ Trhový Štěpánov 6. října 2018.

Moto:

Proč řeku tak miluji?

Snad proto, že jsou v ní ryby,

nebo snad proto, že je volná a nespoutaná?

Kvůli tomu, že se nikdy nezastaví?

Snad proto, že šumí a nedá spát?

Snad proto, že je tu věky,

a nebo proto, že každý den její vody v dáli umírají?

A  nebo proto, že na ní můžeš plout,

a nebo na ní zemřít?

Ota Pavel

Vyznání Oty Pavla je mementem každého rybaře. Rybáři cítí, že je pro řeku nutno něco udělat. Aby žila, dál byla volná a nespoutaná, šuměla a nedala každému, nejen rybáři spát. Rybáři cítí s řekou a znají její životní osudy i trápení. Jednou je slabá pro nedostatek vody (jako letos). Jindy hrozí nám lidem svou nespoutaností, abychom si uvědomili, že tu je a má nám co ukázat.

Někdy žádá o pomoc. Je to převážně na konci roku. Když mlhy padnou na krajinu, teploty se pohybují kolem nuly a příroda svou krásou připomíná, že i krása je věc pomíjivá.

V tu dobu nastupují rybáři ke sklizni. Sklízí výsledek své celoroční práce. Nastává doba výlovů. Ne jinak tomu bylo i v sobotu 6.října 2018 na „Novém“ rybníce v Trhovém Štěpánově, kde rybáři ze Soutic lovili. Než však k výlovu mohlo dojít, musel se „Nový“ rybník „přistrojit“. Rybáři mají, jako myslivci, své názvosloví. „Přistrojit“ znamená odpustit vodu. Dovézt „nádobí“ – sítě, kesery, vaničky, kádě, vodu do kádí a zajistit odvoz ryb do svěřeného revíru Sázava 8.

A tak se v sobotu 6. října t.r. mohlo začít. Do loviště nejprve nastoupili „pěšáci“, aby provedli „sháňku“ ryb.  „Nevodu“ (sítě) se použilo jen pro zakrytí otvoru do „požeráku“ (vypouštěcí zařízení). Lovící parta pak nabírala „kesery“ ryby, které se přenášely ke třídění. Do připravených 13 kádí se „brakovalo“. (Ryby se třídily dle druhu.) Pak již nastala závěrečná fáze výlovu. Ryby se dopravovaly k vysazení do řeky. A jaký byl výsledek výlovu? Bylo odloveno 1 836 kg násadového kapra. Kapr o hmotnosti 0,6 až 1,- kg.  306 kg amura a 250 kg bílé ryby.  Co říkáte? Dobrý výsledek? Rozhodně ano.  Do rybníka bylo nasazeno na dvě „horka“ (dvě léta). 80 kg kapra, 1 000 ks amura ročka.  Bylo znát, že krmení dodávané Františkem Šandou mělo svůj účinek. Je třeba také poděkovat panu Josefu Kornovi za pomoc při opravě protržených dluží v „požeráku“ letos v červnu. „Klukům“ Mikešovým za zajištění všeho potřebného na odlov i zhotovení nových dluží. Jistě se najdou i další rybáři, zasluhující poděkování. Jako například Libor Exner, Jarda Nerad, Vašek Ševeček, Jiří Říha, Ondra Ševeček, Pavel Kulík, Zdeněk Doležal a také ZD Trhový Štěpánov a.s., která nám poskytla dopravu a dovezla vodu k odlovu. Ono to tak u nás rybářů chodí. Když je čas něco udělat, nekoukáme na čas ani námahu, abychom potom mohli „koukat“ do vody a něco ulovili. A co na to řeka Sázava? Radostně šuměla a spokojeně tiše si „brumlala“ tu svou písničku, obtěžkána novým životem v očekávání příštího probuzení jara. „Voni ti klucí rybářský zas přijdou, abych jim mohla vyprávět svůj příběh.“

 

Za soutické rybáře    Vašek  Seidl

DSCN2349

 

Příprava „Vatky“ na požerák

DSCN2385

 

     Bohatá úroda

DSCN2383

To není havíř, to je rybář Pavel Mikeš starší

DSCN2380

 

Eda Šupík má důvod k úsměvu. Bohouš Šimek mu „nafasoval“ keser.

 

DSCN2382

 

V pozadí „brakují“ Vašek Ševeček a Jarda Nerad

DSCN2387

 

To není úlovek

DSCN2362