Jak se vodník Michal nemohl dočkat.

Jak se vodník Michal na soutickém „Donáťáku“ nemohl dočkat.

Po nepřívětivé zimě se Michal rozhodl provést inventuru rybí obsádky. Vše bylo v pořádku. Kapři, amuři, líni a všechna ta rybí čeládka přečkala zimu dobře. Při rozhovoru s nejstarším kaprem Honzou si Michal povzdechl. „Copak nás asi letos čeká? Zda se budou na „Donáťku“ konat všechny ty akce, o nichž hovořil předseda Jiří Říha na výroční členské schůzi? Musíme se na to dobře připravit.“ Spokojeně bafal ze své dýmky. Začalo poučování a nabádání meších kaprů k opatrnosti při shánění potravy.  „Pozor na červy, žížaly a zejména brambory!“ Na záludnost těchto lákavých nástrah doplatilo vloni několik i starších kaprů.“ A jak ten čas běžel, byl tu Michalem očekávaný měsíc květen, kdy soutičtí rybáři pořádají akci: „Ve vodě nežijí jen vodníci.“ Akci vymysleli středočeští rybáři na Územním svazu a tato akce se rozšířila do většiny místní rybářských organizací. Vždyť i zásluhou „Vodníků“ přijala soutická rybářská organizace řadu mladých rybářů. Ne jinak je tomu i v celém kraji.  Z přemýšlení vyrušil Michala hukot nákladního auta. Vystrčil hlavu nad hladinu a vidí na autě nápis „Přeprava živých ryb“.  „Už je to tady.“ Mumlal si Michal pod vousy. „Ale co to? Automobil se u rybníka nezastavil. To asi nasazují rybáři ryby na Sázavu?“  Řidič auta Lukáš Chamlár jen Michalovy zamával na pozdrav a jel dále. Michal zalezl zpět do svého příbytku a bylo mu do breku.

V červenci se na „Donáťku“ konaly dětské rybářské závody, kterých se zúčastnilo 52 děti. Děti celé nedělní odpoledne lovily ryby.

DSCN2711

„To ale není ono“ smutnil Michal. Vodním telefonem se dotazoval sousedních vodníků na konání  akcí. Všude již akce pro děti proběhly. Tak když přišel hospodář Exner na pravidelnou kontrolu zdravotního stavu ryb, osmělil se Michal. „Libore, letos nepřijedou děti na akci Vodníků?.“ „Neboj se Michale! Výbor naší rybářské organizace plánuje tuto akci až na 25. září 2019!“ seznámil se situací hospodář Exner. A opravdu se tak stalo. Ve středu 25. září 2019 se k rybníku houfovali nejprve funkcionáři rybářů, kteří měli akci na starost. Místopředseda Ševeček vezl opékáky  na buřty, Fanda Horáček štípal dříví na oheň. Jarda Nerad přivezl buřty i další potraviny. „Vejboři“ se opravdu snažili co nejlépe akci připravit. Pak přijela paní učitelka Šárka Adamcová se svým manželem. Paní učitelka připravila pro děti soutěže v poznávání ryb, částí rybího těla, vodních rostlin a organizmů žijících ve vodě. Po příjezdu dětí je jednatel Seidl přivítal a seznámil s programem. A už to u rybníka svištělo. Děti plnily různé úkoly. Michal usedl na čestné místo a spokojeně pozoroval soutěžící děti. Soutěží se zúčastnilo 43 dětí z vlašimské ZŠ Sídliště.  Dopoledne uteklo jako voda. Při odjezdu mávaly Michalovi na pozdrav. „Tak zase za rok!“ opětoval pozdravy Michal. „A nezapomeňte Petrův zdar!“

DSCN2877

DSCN2880